Друштво Екологија

Параћин одбранио Грзу!

Алтернативни парламент грађана Параћина и група грађана Одбранимо Грзу убедили су локалне власти да граду МХЕ није потребна ни у инвестиционом, ни у енергетском смислу, а несумњиво је да би угрозила опстанак живог света, преноси Данас.

Дозвола је поништена!

Општина је, наиме, шест месеци пре протеста грађана инвеститору Милошу Матејићу, власнику предузећа за производњу електричне енергије МХЕ Хyдромат енергy из Тополе, издала дозволу за градњу пошто је обезбедио све услове које прописују републичке институције. Инвеститор је планирао улагање од 80 милиона динара.

Но, 5.000 прикупљених потписа грађана, уз које су приложени и недвосмислени докази о пропустима приликом издавања дозволе – примерице да брана на којој би настало језеро није легална – убедили су локалну власт да се успротиви градњи. како је тада објаснио први човек Параћина Саша Пауновић.

„Са становишта општине је МХЕ објекат који је потпуно непотребан а који потенцијално може нарушити животну средину или изглед реке Грзе у том делу и евентуално нанети штету туристичким потенцијалима нашег излетишта. То је нешто што нам не користи, а може да штети. Због тога општина не подржава тај пројекат“, казао је тада председник општине Саша Пауновић, истина уз резерву да инвеститор може доказивати и доказати супротно.

Да би се такав развој догађа предупредио, после промењене скупштинске одлуке о градњи мини хидроелектране на Грзи, надлежним републичким институцијама и инспекцијама упућени су службени дописи – првима који су дали позитивно мишљење о испуњености услова за градњу да га преиспитају, а другима да провере квалитет испуњености услова.

Грађанима Параћина је наруку ишла и побуна житеља Старе планине који су се упутили и до председника републике „на консултације“, након чега је обећано преиспитивање читавог планираног система МХЕ.

Подручје око врела Грзе проглашено је пре неколико година спомеником природе треће категорије.

Туристичка организација Параћин и општина Параћин, као и Министарство трговине, туризма и телекомуникација уложу средства да се још нетакнут део природе сачува и за савремене љубитеље природе, али још више за наредне генерације, тим пре што у Грзи живи осам специјално заштићених и шест заштићених врста водоземаца.

Река Грза постаје од две речице – Иванштице и Мале Честобродице. Оне се спајају недалеко од тунела на путу Параћин – Зајечар и ту настаје река Грза.

Врело Иванштице, које се назива и Мала Грза из ког настаје река Иванштица као и два језера, која су посебно атрактивна за спортске риболовце, јер су богата калифорнијском и поточном пастрмком.

Извор: Инфоцентрала

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.