Послушавши речи Христове, апостоли се вратише по Његовом Вазнесењу, у Јерусалим и ту на молитви сачекаше силазак Духа Светога. Десети дан по Христовом Вазнесењу, појави се Дух Свети у виду велике пламене буктиње и раздели се пламеним језицима на све апостоле. Тада они добише чудесне моћи, између осталог моћ да говоре многим језицима и да чине чудеса. Много људи тада поверова у Христа и крстише се у Његово име.
ДАНАС СЕ СЛАВИ СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ – ДУХОВИ – ТРОЈИЦЕ!
Духови или Тројице су покретан празник, који пада у педесети дан од Васкрса. Посвећен је силаску Светог духа на апостоле.
Тројице се слави као велики празник у Шумадији. Тог дана многим селима ишле су крстоноше. У поворци су били и коњаници и сва мушка деца свечано обучена у нова одела. Крстоношe газе преко усева и њива, а испред сваке куће чекају их понуде млека, белог мрса и друге хране.
Јединствен обичај одржао се до данашњих дана у селу Дубока, код Кучева. То су познате дубочке русаље. На тргу, усред села, поподне на овај дан обавља се обичај русаља.
Русаља је увек жена, која искључиво на овај дан, приликом игре у колу или само слушајући музику, пада у транс, односно потпуни занос. Због тога их још зову и падалице.
Може се предпоставити да падање у занос изазива једнолична и дуготрајна музика виолина и да падалица (русаља) добија неку врсту хистерично-епилептичног напада. Симптоми су истикао код правог напада: вриштање, грчевито трзање, бацање, надимање, бунцање, понекад и појава беле пене око уста. Верује се да док је у заносу, трансу, русаља може разговарати с „оним светом“, односно мртвима. То користе бројни посматрачи, који постављају питање у вези с мртвима, на које она даје одговоре.
Њен излазак из транса, односно буђење из заноса, такође је врло тежак и захтева много вештине и умешности од онога кога је русаља пре падања одредила да је пробуди.
Током године русаља се ничим не разликује од других жене, нити јој се дешава да падне у транс или занос.