Економија Параћин Политика

Криминалац са међународне потернице приватизовао Српску фабрику стакла у Параћину 2012те године

КРИК: Институције у Србији већ пет и по година нису одговориле на захтев Бугарске за изручење бизнисмена Цветана Василева, због чега се тужилац те земље пожалио европским институцијама – Генералном секретаријату Савета Европе и Европском комитету за проблеме криминала. Василева бугарски органи траже јер се против њега води поступак због проневере новца што је довело до највеће банкарске кризе у овој земљи.

Пише: Јелена Радивојевић

Василев је приватизовао „Српску фабрику стакла“ из Параћина 2012. године, а у Србију се доселио две године касније и то само десет дана пре него што је за њим расписана међународна потерница.

Наиме, тада је у Бугарској против њега покренута истрага због сумње да је као већински акционар Корпоративне комерцијалне банке (ЦЦБ) умешан у 144 случаја проневере новца због чега му прети казна од 10 до 20 година затвора. Пет година касније је и оптужен, а тужилаштво је теретило Василева и још 17 особа да су проневерили 1,3 милијарде евра што је угрозило стабилност бугарског банкарског система и финансијске сигурности државе.

Због овог поступка, Министарство правде Бугарске затражило је од Србије у септембру 2014. године да изручи Василева, али се то, међутим, није догодило.

Виши суд у Београду је у два наврата одлучио да су испуњени услови за његово изручење, али је Апелациони суд оба пута поништио те одлуке.

Будући да српски органи никако да ставе тачку на поступак изручења Василева, бугарски тужилац Иван Гешев жалио се европским институцијама. Генералном секретаријату Савета Европе и Европском комитету за проблеме криминала послао је допис у коме је критиковао однос Србије према овом случају, а од председника Европског парламента и Европске комисије затражио је да процене спремност Србије да, као кандидат за чланство у Европској унији, примењује начела владавине закона.

Бугарски тужилац послао је допис и Вишем суду у Београду и обавестио га да је овај захтев и даље на снази.

Василев је у Србији на слободи, а одузет му је пасош како не би напустио земљу.

Србија рај за бегунце

Иако је Василев 2012. у Србији најављиван као велики инвеститор и спас за фабрику стакла, она је завршила у стечају, а против њега је поднета кривична пријава због сумње да је компанију намерно упропастио.

Док је „Српска фабрика стакла“ тонула у све већа дуговања, Василев је током поплава у Србији 2014. године донирао новац Фондацији Драгице Николић, супруге тадашњег председника Томислава Николића,. Николић је тада рекао да је Василев донацију уплатио пре расписивања потернице за њим и додао да није имао личне контакте са овим бугарским бизнисменом.

Василев тврди да је поступак у Бугарској политички монтиран и да није криминалац.

Василев није једини бегунац који је нашао уточиште у Србији.

Бивши румунски посланик и бизнисмен Себастијан Гица је у јулу 2018. добио азил због „претње прогоном у земљи порекла услед политичког мишљења“. Румунија је тражила његово изручење јер је против њега  вођен поступак због уцене, давања мита, трговине утицајем, прања новца и одавања поверљивих информација. Румунија је у марту 2019. повукла потерницу за Гицом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.