Друштво Екологија Економија

БЕЛИЦА,МОРАВА,ЖИВОТНА СРЕДИНА

Ако живите у близини доњег тока реке Белице онда вам је прича о испуштању непрерађених отпадних вода у ову реку позната. Фекалије, боје и хемикалије осим несносног смрада и зараза које шире у великој мери загађују животну средину. Проблем представља и то што се река Белица улива у Велику Мораву па тиме додатно погоршава комплетан и већ дубоко нарушен екосистем. Уз непланску сечу дрвећа, прављење депонија у кориту Велике Мораве и неконтролисани противзаконити риболов, привредни субјекти који се по свему судећи налазе у јагодинској индустријској зони својим чињењем и нечињењем наносе додатну и непоправљиву штету нашем окружењу. Крај проблема се већ годинама не назире а покушај наше редакције да изврши анализу два узорка воде(пре и после евентуалних загађивача-фабрика у индустријској зони) осујећен је законском регулативом која нам то не дозвољава јер су реке под ингеренцијом „Србијаводе“ и само се држава може бавити тим питањем.
Незаитересованост за еколошке проблеме и гурање истих под тепих доводи до све веће стопе здравствених поремећаја како у граду тако на жалост и у сеоским срединама које у последње време ни мало нису поштеђене штетног утицаја немарних инвеститора који не виде даље од личног профита и државе која је готово увек на страни власника крупног капитала и великих корпорација а врло ретко на страни грађана.

Исту борбу води и наша суграђанка која је написала пријаву Републичкој еколошкој инспекцији. У њеној пријави стоји да је загађење из непознатог извора а да је узводно индустријска зона и најближа фабрика „Вибак“. Инспекција је изашла на терен и утврђено је да није у питању наведени загађивач али им није пало на памет да испитају ко је, иако се пар стотина метара даље налазе и фабрике Аунде и Андреа. Значи, одговор у 200 речи своди се на то да није у питању фабрика „Вибак“.  Ово личи на вређање интелигенције и безобразлук. Ко би би по тој логици требало да утврди извор загађења, узоркује воду и остало? Грађани?!

Све ово указује на неопходност самоорганизације грађана како би се обезбедила континуирана контрола и праћење стања животне средине које се врше систематским мерењем параметара у чиниоцима животне средине у простору и времену.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.