Много пута смо чули да је Србија земља изузетних потенцијала и могућности за развој пољопривреде, али смо се исто тако много пута и уверили да се ни делић тих могућности не искоришћава. Поред тога што пољопривредници у Србији углавном улажу новац у неисплативе културе, без икаквог плана и потенцијала за зараду, исто тако је огроман недостатак и то што нису довољно информисани и не искоришћавају подстицаје и поврат средстава од стране државе, који би значајно помогли и олакшали производњу. Поражавајући податак је да свега 5% малих пољопривредних произвођача у Србији искористи поврат уложених средстава, а од тога 4% произвођача долази са територије АП Војводина.
Група младих ентузијаста на челу са Младеном Минићем је уочила ове проблеме и недостатке и окупила се око заједничке идеје, како би покренула ствари са мртве тачке. Основали су удружење „Млади пољопривредници Србије“ дана 07.04.2019. године, са циљем да окупе и чују мишљење, сугестије, предлоге и искуства младих пољопривредника са територије целе државе. Младен Минић, председник Управног одбора Удружења и творац целокупне идеје, јесте пољопривредник из Јагодине, који се након завршених студија вратио на своје породично газдинство у Секуричу, општина Рековац, где није имао адекватних услова за живот и рад, али је уз огромну енергију, марљив и паметан рад и користећи подстицаје Министарства пољопривреде, за кратак период успео да направи озбиљно пољопривредно газдинство. На тај начин је на свом личном примеру показао какве су могућности младог пољопривредника и ту идеју је желео да пренесе и у удружење. То је идеја тзв. троструког удруживања (пољопривредник, добављач, стручни сарадник), где свако има свој интерес и свако види своју шансу, како пољопривредник који жели да ради и да свој рад наплати, тако и добављач који има за циљ да прода своју робу, а на крају и стручни сарадник.
„Млади пољопривредници Србије“ је удружење које помаже члановима око прикупљања документације и конкурисања код Министарства пољопривреде, других министарстава, фондова, фондација; пружа информације младима о повољним кредитима, набавци механизације и машина, осигурања, набавци приплодних грла, остваривања права на субвенције; помаже члановима око израде пројеката, бизнис планова; ради на повезивању чланова унутар удружења и повезивању са крајњим корисницима; пружа подршку око налажења радника за рад на пољопривредним газдинствима; пружа помоћ из области органске производње и сертификације; организује едукативне радионице, семинаре, обуке, округле столове, конференције и стручне скупове, сајмове, саборе, манифестације; истражује културолошке и етнолошке специфичности локалних заједница; сарађује са другим организацијама и институцијама у земљи и иностранству…
Удружење функционише тек нешто више од пола године, али је до сада урађено много тога. Сваки члан удружења, у тренутку приступања удружењу, попуњава упитник удружења, где наводи информације о свом пољопривредном газдинству, пољопривредној култури, дистрибуцији производа… На тај начин је удружење у самом старту упознато са сваким од чланова, али и има општу слику и изглед удружења, тако да може да усмери своје деловање у одређеном правцу. Удружење бележи свакодневни раст броја чланова, тако да у овом тренутку броји преко 250 чланова. До 31.12.2019. године је био актуелан Конкурс за младе пољопривреднике и преко Удружења је поднето више од 50 пријава на конкурс, јер су млади препознали могућност и предности које пружа удружење. У међувремену је организована и трибина у препуној сали „Пољопривредно – ветеринарске школе“ у Рековцу, где су се људи упознали са самим удружењем, њиховим оснивачима, плановима за даљи рад.
Својеврсна круна функционисања и рада удружења у 2019. години, била је свечана скупштина, одржана 04.01.2020. године у хотелу Хил у Јагодини, на којој је представљен рад у претходној години, усвојен план за наредну, представљени сарадници удружења и предузећа са којима удружење сарађује: Дејан Рељић, испред фирме „De Heus“, која има водећу позицију у производњи хране за животиње; Никола Матић из Параћина испред фирме „Матамед“, који се бави производњом пчеларске опреме; Владимир Цветковић из Ниша – фирма „Никол Аграр д.о.о“, Горан Ђаковић – „Агропрес – Агробизнис магазин“; представници „Комерцијалне банке“; представници „Високе пољопривредно – прехрамбене школе“ из Прокупља… Присутнима обратио и саветник министра пољопривреде, из Сектора за рурални развој, Александар Богићевић. Он се захвалио на позиву, похвалио је организацију, истакао ентузијазам и предузимљивост оснивача и понудио несебичну помоћ у сваком облику. Говорио је и о Конкурсу за младе пољопривреднике, где је поднето око 4.500 пријава, о актуелном Конкурсу за набавку новог трактора, о плановима за 2020. годину… Младен Минић је том приликом најавио и формирање првих задруга које би проистекле из удружења и да њих очекује у марту 2020. године, а ту је пре свега навео сточарску задругу обзиром да има око 70 чланова удружења који се баве сточарском производњом.
У овом тренутку је актуелан Јавни позив за подношење захтева за остваривање права на подстицаје за инвестиције у физичку имовину пољопривредниог газдинства за набавку новог трактора у 2020. години. „ Млади пољопривредници Србије“ пружају помоћ својим члановима и у вези са овим конкурсом и поред свега осталог, једини у Србији нуде бесплатан превоз до куће купца. Удружење се свакодневно све више развија и напредује, а то не представља изненађење, имајући у виду амбициозност и ентузијазам оснивача.
ТИХОМИР СИМИЋ
Члан удружења
„Млади пољопривредници Србије“