Јагодина Политика Регион

Јагодина: Нестали милиони, „казна“ симболична

Против девет градских и челника јавних предузећа и институција у Јагодини, против којих је Државна ревизорска институција поднела кривичне пријаве због сумњи да су ненаменски потрошили око 3 милиона евра из градске касе, надлежни тужилац одлучио је да не покрене кривични поступак. Како се наводи у одговору Инсајдеру, тужилац Посебног одељења за сузбијање корупције у Краљеву применио је институт одлагања кривичног гоњења и осумњиченима наложио да у хуманитарне сврхе уплате око 4.200 евра, након чега је кривичне пријаве и одбацио.

Када неки функционер, мимо прописа и процедура, ненаменски користи новац свих грађана Србије, то је кривично дело, а пријаве, након спроведене контроле, подноси и Државни ревизор.

Тако је, до данас, ова независна институција задужена за контролу трошења новца грађана, против различитих функционера поднела чак 263 кривичне пријаве. Половина ових пријава међутим је застарело док се поједини поступци и даље воде. Тамо, где су поступци и завршени, функционери су међутим, може се рећи, кажњени симболично.

Један од најбољих примера је случај девет функционера из Јагодине против којих је Државни ревизор прошле године поднео кривичне пријаве и то због сумњи да су, без правног основа, укупно потрошили скоро 3 милиона евра из градске касе.

Пријаве су поднете против директора Завичајног музеја Зорана Петровића и Срђана Ђорђевића, директора Народне библиотеке Весне Црнковић, директора Културног центра Небојше Петровића и Предшколске установе Пионир Владана Ђурђевића.

Такође, због ненаменског трошења буџета, ДРИ је поднео пријаве против Миодрага Јевремовића, директора ЈП Дирекција за изградњу града Јагодине, Гордане Јовановић, начелнице градске Управе за буџет, финансије, привреду и пољопривреду, Верице Пејчић, начелнице градске Управе за опште и заједничке послове и Маринка Киклића, начелника градске Управе за друштвене делатности.

Неколико месеци касније, тужилац је одлучио да не покреће кривични поступак против осумњичених већ да се са њима нагоди.

Како се види из одговора које је Више јавно тужилаштва у Краљеву доставило новинарима Инсајдера, девет градских функционера које је ревизор, након контроле, именовао као одговорне за ненаменско коришћење чак 3 милиона евра платило је укупно 4 хиљаде и 200 евра у хуманитарне сврхе чиме је тужилац ове кривичне пријаве одбацио.

Тако је на пример, тужилац одлучио да Миодрагу Јевремовићу, директору Јавног предузећа “Дирекција за изградњу града” у Јагодини, коме је ревизор пронашао да је ненаменски одобрио трошење 240 милиона динара из градске касе, наложи да уплати 100 хиљада динара и тиме поступак против њега обустави.

Осталим осумњиченима, како се види из одговора Инсајдеру, тужилац је наложио да уплате по 50 хиљада динара након чега су кривичне пријаве и одбачене.

Ово значи да је групу функционера који су ненаменски потрошили новац свих грађана Србије од око 3 милиона евра, тужилац одлучио да казни са 700 пута мањом новчаном казном.

Да су по свему судећи неадекватне казне један од разлога да се не престаје са све чешћим ненаменским коришћењем новца из градских и републичке касе упозорава Државна институција већ неколико година. Тако је, још 2014, након једне анализе затражила и пооштравање казне за кривично дело ненаменско трошење новца.

Тренутна максимална запрећена казна за ово кривично дело је до годину дана затвора или новчана, и њом се, како је оценио тада Ревизор, не постиже сврха кажњавања.

Друга врста проблема је, како се додаје, застара.

“Застарелост овог кривичног дела наступа у року од две године, што представља додатни озбиљан проблем, имајући у виду природу ревизије која се предузима наредне буџетске године за претходну, па овако кратак рок застарелости обесмишљава ревизорску контролу”, закључено је у анализи коју су још пре пет година објавили експерти Државне ревизорске инститцуије и Центра за европске политике.

До данас, међутим, ниједна од ових препорука није усвојена, а судећи по последњим хапшењима челника општина по Србији, ни пракса ненаменског коришћења новца није престала.

Како Јагодина финансира бесплатна летовања, путовања у Беч…

Бесплатна летовања и градски превоз, редовна путовања привредника и ученика у Беч, једнократну помоћ за социјално угрожене… само су неке од слика које већ годинама стижу из Јагодине. Ипак, ову идиличну слику променио је крајем 2017. извештај Државне ревизорске институције о стању градских финансија. Како се тада сазнало, утврђено је да је у овом граду, мимо закона и прописа, потрошено око милијарду динара.

Откривено је и да је више од 15 милиона динара потрошено без спроведених јавних конкурса, а преко 73 милиона мимо процедура у поступцима јавних набавки.

Градској управи ревизор је дао рок од 90 дана да начин пословања у наредном периоду прилагоди законима и прописима, а пошто су у датом року доставили доказе, ревизор их је прихватио као веродостојне.

О томе како Јагодина финансира слику идеалног града, а први човек Јагодине Драган Марковић слику доброг градоначелника, Инсајдер се бавио у емисији „Инсајдер на локалу -Јагодинска идила“.

 

Извор: „ИНСАЈДЕР“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.