Друштво Екологија Параћин Политика Регион

Параћин: Поништена дозвола за МХЕ на Грзи

Одељење за урбанизам и имовинско-правне послове општине Параћин је поништило решење о грађевинској дозволи за изградњу мале хидроелектране Грза на истоименој реци. Вест је пренела организација “Одбранимо Грзу”, на чију је иницијативу поступак поновљен. За то време, удружење “Ужичка одбрамбена лига” је, по писању медија, издејствовала прекид развоја пројеката МХЕ на територији града и могућа је потпуна забрана.

Активисти и активисткиње за заштиту животне средине су властима у Прокупљу предали петицију са 2.178 потписа за забрану свих шест планираних постројења ове врсте, пренеле су Јужне вести. Иначе, Растинг МВ Доо је одустао од градње МХЕ на Добротићкој, Балчачкој и Бучинској реци у прокупачком селу Балчак пре него што му је на почетку године истекао двогодишњи рок за завршетак.

Влада Србије је уредбом дозволила подизање хидроцентрала до 30 мегавата у трећој зони заштите Парка природе Златибор

С друге стране, упркос најавама из државног врха да ће изградња МХЕ у заштићеним подручјима бити забрањена, Влада Србије је на једној од последњих седница прошле године уредбом дозволила подизање хидроцентрала у трећој зони заштите Парка природе Златибор. Документ о утврђивању просторног плана подручја посебне намене омогућава системе до 30 мегавата осим на Доброселичкој реци, Рибници и Јабланици, које имају изразито клисурасте и кањонске долине. У трећој зони с хидролошким потенцијалом преостаје Црни Рзав, а он такође има кањон.

У другој зони је забрањена изградња хидротехничких објеката – брана и акумулација, преграђивање и регулација водотока, као и изградња хидроелектрана на водотоцима или њиховим деловима који су клисурастог или кањонског типа или им акумулације залазе у клисурасте и кањонске делове водотока. Посебно су заштићени Гостиљски и водопад Скакавац. Парк природе се налази у општини Чајетина.

Није искључено да ће МХЕ на територији Ужица моћи да се подижу на местима где не би угрозиле водотокове

Рампа за МХЕ се подиже на неколико места у Србији, укључујући Краљево, Пирот и Димитровград, захваљујући протестима због уништавања околине и живог света. У Ужицу је планирано 18 пројеката, већином на Ђетињи. Тамо је постигнут договор о мораторијуму за МХЕ и усвајању новог просторног плана, али ипак није искључено да ће мале станице моћи да се подижу на местима где не би угрозиле водотокове.

Што се тиче Параћина, општина је саопштила да ће анкетна радна група преиспитати како је инвеститор добио дозволу. Заштитници Грзе су напоменули да се боре већ годину дана, а да је локална самоуправа недавно усвојила план детаљне регулације и обухватила непокретна културна добра од великог значаја на подручју Петрушке области те закључила да тамо нема услова за инсталирање МХЕ. Преостаје захтев да се просторни план Параћина и два плана генералне регулације измене тако да се избришу раније назначене локације.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.