Компанија за производњу електричне расвете „Регент Лигхтинг“ из Швајцарске, покренута давне 1908. године, отворила је данас фабрику у Свилајнцу, званично мало пре 11 часова.
Свечаном отварању присуствовао је и председник Србије, Александар Вучић.
Уговор о отварању фабрике, вредне осам милиона евра, која ће запослити 130 радника, потписали су пре више од годину дана у Базелу председник општине Свилајнац, Предраг Милановић, и оперативни директор Регента, Јорг Стеимер.
Регент је у Свилајнцу изнајмио објекат од преко 1.000 квадратних метара где је започео производњу, а паралелно је градио објекат за сопствену фабрику, у првој фази 6.000 квадратних метара, а у другој још толико, саопштено је раније.
Реч је о извозно оријентисаној компанији која је изградила фабрику у Великом Пољу, једној од две Индустријске зоне ове општине где раде још четири стране фабрике.
„Процес је трајао око годину и сада је успешно завршен. Ово није битно само за Свилајнац већ и за Србију јер је Регент светски позната компанија“, рекао је Милановић раније за Тањуг.
Отварање фабрике је додатни импулс, не само за раднике, већ за цео Свилајнац – рекао је председник Србије на самом почетку, и додао да ће се „врло брзо кренути с обилазницом и изградњом мостова“. Пројекат ће коштати до 25 милиона евра.
Друга важна ствар је, како каже, да се уради канализација, што ће коштати 55 милиона евра.Остаје нам и да затворимо базен„, рекао је Вучић и додао да је даљи план да се „људи врате из иностранства у Србију, јер ће и овде бити фабрика, нових путева, чуваћемо Србију, гледаћемо да растемо економски – додао је.
Током обиласка нове Регент фабрике, у Свилајнцу, Вучић је истакао да има доста радника из Крагујевца, јер им треба, како каже, око 35 минута до посла. „Треба да подстичемо даље дуално образовање, оно нам је донело највише. Имате фабрике у Власотинцу, где људи узимају раднике директно из школе“, истакао је.
– Ипак, нисам задовољан. Не идемо довољно брзо у том смислу – закључује председник Србије.
Генерални директор Регента, Кристоф Плацер, истакао је да се радује отварању нове фабрике у Свилајнцу. „Оно што нам је потребно је високо квалификована радна снага и зато смо се одлучили да будемо део система дуалног образовања са којим имамо одлично искуство у Швајцарској“, рекао је он.
Та земља је тренутно рангирана као највећи директни страни инвеститор у Србији. Ове године се иначе обележава 30-годишњица сарадње између Швајцарске и Србије.
Након обиласка фабрике, огласио се и председник Вучић:
„Дивно су говорили наши швајцарски гости, а ја ћу да поновим. Донели смо одлуку да најкасније у марту или априлу крене обилазница око Свилајнца. То је важна вест“.
– Градићемо обилазницу са два моста преко Ресаве и Мораве, коштаће 25 милиона евра – додао је. Радници из Србије који раде у овој компанији у Швајцарској рекли су делегацији из Свилајнца да је Регент одличан послодавац и да су веома задовољни условима рада у компанији.
Ригент данас, иначе, запошљава више од 6.000 људи и извози у више од 55 земаља, а одлука о отварању фабрике у Свилајнцу сматра се смелом, јер је до сада производња била само у Швајцарској.
Извршни директор компаније Регент, Крис Шубарт, каже да је „почаствован што стоји данас у Србији“, а како каже, одлука о улагању у нашој земљи донета је пре него што се он придружио компанији, а то је било пре неких годину дана.
„Раније нисам знао много о Србији. Регент ме је спојио с њом, а од тада сам научио много о овој земљи. Уверен сам да смо изабрали праву локацију за нашу нову фабрику“, истакао је Шубарт.
– Ригент сада први пут прави осветљење изван Швајцарске, што је огроман корак за нас – навео је даље.
– Налазимо се на крају прве фазе, а на почетку друге фазе. Отварамо први погон, где ће више од 100 радника наћи своје место, а паралелно градимо још радних места. Она ће бити квалитетна и добро плаћена. Свакодневно смо, 10 година, радила на овим пројектима – рекао је Милановић данас.
– Нисмо се увек слагали с политичким делом странке коју предводи председник, али смо се увек слагали око тога шта Свилајнцу треба, и зато желим јавно да се захвалим на подршци – додао је.
„Кад смо кретали у дуално образовање, нисмо баш схватали то. Али сада нам је задатак да направимо високо дуално образовање, јер имамо све више захтева из привреде. То је начин да задржимо људе овде“.
Када је реч о дуалном образовању, Вучић је рекао да није случајно што су Немачка, Швајцарска, Аустрија и Данска најнапредније у том погледу, те да „Србија доста каска за њима“.
– Уверен сам да тако можемо да привучемо много више кадра и улагача, пре свега, из Швајцарске. Важно нам је да специјализујемо нашу децу, да буду спремна. Учење није завршено када изађете из средње школе или с факултета. Морамо да учимо сваки дан, било да имамо 20 или 50 година – рекао је председник Србије.
– Швајцарска и Аустрија су земље без мора, али се ослањају на рад. Остварују боље туристичке резултате од оних које имају предивне обале. Ми смо тек током короне открили колико нам је земља лепа – додао је.
– Свако може да подигне халу од 5.000 метара. Али, радници и послодавци су ти који праве разлику, који утичу на то да ли можете да продате производ или не. Сачуваћемо Кушиљево, урадићемо и канализацију, водоснабдевање, затворени базен, обилазницу с два моста… Онда смо решили најбитније инфраструктурне проблеме, а онда ћемо се даље бавити да стандард буде бољи – истакао је Вучић и додао да „смо мало новца дали за Регент фабрику, али да су послодавци видели да имају посла с озбиљним људима који су заинтересовани за њихову инвестицију“.